ورود سنگ‌های تقلبی به فیروزه کوبی اصفهان/ نظارت جدی بر کیفیت صنایع دستی وجود ندارد

زمان مطالعه: 2 دقیقه
فیروزه کوبی اصفهان
در این مقاله میخوانید

یک هنرمند فیروزه‌کوبی اصفهان با انتقاد از ورود سنگ‌های تقلبی به فیروزه کوبی اصفهان به بازارهای این شهر گفت: متأسفانه در حال حاضر نظارت جدی بر کیفیت صنایع دستی وجود ندارد.

این هنرمند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به وضعیت هنر فیروزه کوبی در استان و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در این زمینه اظهار داشت: خوشبختانه در حال حاضر این هنر نسبت به سال‌های گذشته بیشتر مورد توجه قرار گرفته و وضعیت خوبی در بازار صنایع دستی دارد. حتی برخی از نهادهای دولتی در راستای حمایت از صنایع دستی از این هنر به عنوان هدیه خرید کرده‌اند.

وی افزود: البته در این هنر نیز از سوی برخی کارگاه‌ها تقلب می‌شود و افراد به جای فیروزه نیشابور که مرغوبیت خاص خود را دارد، از فیروزه دامغان و یا کرمان استفاده می‌کنند که این سبب کاهش کیفیت و افت قیمت نیز می‌شود.

این هنرمند فیروزه‌کوبی اصفهان بیان کرد: برخی از کارگاه‌هایی که در منزل کار می‌کنند از سنگ‌های تقلبی استفاده کرده و سپس با رنگ کردن، آن را شبیه‌سازی به فیروزه کوبی می‌کنند. متأسفانه این مسئله سبب می‌شود تا هم به صنایع دستی ایران و حتی آسیب صدمه برسد.

وی خاطرنشان کرد: در این مورد به اتحادیه نیز این موضوع گفته شده اما به گفته رئیس اتحادیه، دست اتحادیه در این مورد باز نیست و میراث فرهنگی باید در این مورد نظارت داشته باشد.

شمائی افزود: در مورد نظارت بر صنایع دستی خارجی و پاک‌سازی آن از بازار صنایع دستی در اصفهان اقدامات خوبی انجام شده اما در زمینه مرغوبیت این کالا حرکت خاصی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به 20 کارگاه در اصفهان که برخی از این تعداد نیز به صورت خانگی فعالیت می‌کنند، گفت: اصفهان ظرفیت بالایی برای عرضه هنر فیروزه کوبی دارد و بازار نیز در این زمینه ظرفیت افزایش کارگاه برای تولید این صنایع دستی را نیز در خود دارد.

اگر تازه کار هستید و به تازگی یادگیری فیروزه کوبی را شروع کرده اید، توجه داشته باشید که یک از نکات مهم آموزش فیروزه کوبی، طریقه تشخیص فیروزه اصل از تقلبی است. بهتر است همین ابتدای کار، نکات مهم هنگام تشخیص فیروزه اصل را فرا بگیرید تا مورد سو استفاده کلاهبرداران قرار نگیرید.

منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات پیشنهادی برای شما

مطالب مرتبط
هدیه سازمانی و روانشناسی رنگ‌ها
هدیه سازمانی و روانشناسی رنگ‌ها
صنایع دستی دکوری برای اتاق پذیرایی
10 صنایع دستی زیبا برای تزئین اتاق پذیرایی
تاثیر هدیه تبلیغاتی بر روی برندینگ شما
هدایای تبلیغاتی خوب چگونه باعث موفقیت برند شما می شوند؟
معرفی ست گلدان فیروزه کوبی
معرفی 6 ست هدیه گلدان فیروزه کوبی زیبا برای هدیه دادن
زیباترین دیزاین ها برای چیدن سفره هفت سین در دفتر کار
زیباترین دیزاین‌ ها برای چیدن سفره هفت سین در دفتر کار + معرفی پنج ست هفت سین زیبا برای هدیه به کارمندان
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من